Z Pekingu do NewYorku za pár hodin díky letadlu I Plane

Z Pekingu do NewYorku za pár hodin díky letadlu I Plane
Rubriky Články

Výzkumníci z Čínské akademie věd v Pekingu úspěšně otestovali své letadlo „I Plane“, nazývají ho tak proto, že při pohledu zepředu připomíná velké písmeno I v aerodynamickém tunelu při rychlosti od6115 do 8640 km / h.

V publikovaném časopise Science China Physics, Mechanics & Astronomy,  tým vysvětluje, že Hypersonické letadlo bude potřebovat pouze „pár hodin“ na to, aby dorazilo z Pekingu do New Yorku. Pro srovnání, běžný komerční let trvá nejméně 14 hodin.

Podle novin South China Morning  bude mít i Plane velikost letadla Boeing 737. No zatímco Boeing 737 může přepravit 20 tun nákladu nebo 200 cestujících, I Plane bude nést pouze 5 tun nákladu nebo 50 cestujících. Nejmenovaný výzkumník seznámen s projektem řekl pro SCMP, že I Plane by mohl být použit i pro přepravu bomb.

Web Popular Science konstatuje, že vývoj I Planu odráží snahu Číny stát se lídrem v hypersonickému zbrojení. Další Hypersonic projekt země je aerodynamický tunel schopen vyprodukovat rychlost až Mach 36.

No Hypersonické technologie se vyvíjejí i v USA. Například Lockheed Martin v lednu naznačil, že pracuje na SR – 72 – nástupci SR-71 Blackbird – a toto Hypersonické letadlo by mohlo být ve vzduchu do roku 2030.

Zdroj

Majda Kolašínová

Zástupce šéfredaktora

kolasinova@goingelectric.cz

%d blogerům se to líbí: