V Praze bude stát nová solární nabíjecí stanice

V Praze bude stát nová solární nabíjecí stanice
Rubriky Chytré města, Články

V Praze se od konce loňského roku testuje městská nabíjecí infrastruktura s využitím solárních panelů a baterií. Pražská energetika (PRE) si ověřuje, zda mohou akumulátory elektřiny přispět k rozvoji rychlonabíjecí infrastruktury v Praze, s cílem zjistit, jaký vliv mají tyto technologie na parametry sítě a ověřit přínos akumulačních zařízení pro jejich snadnější integraci.

 

Předmětem pilotního projektu je návrh řešení, které využitím akumulačního zařízení umožní integraci rychlonabíjecí stanice a decentralizované výroby i při omezené kapacitě distribuční sítě a bez negativního dopadu na spolehlivost a kvalitu dodávané energie. Zařízení tvoří kombinace fotovoltaické elektrárny o výkonu 7 kWp, rychlonabíjecí stejnosměrné stanice o výkonu 50 kW a standardní duální nabíjecí stanice 2 x 22 kW, akumulačního zařízení o výkonu 60 kW a Li-ion baterie s využitelnou kapacitou 87 kWh.

Sdílené elektromobily v Praze

Experimentální solární rychlodobíjecí stanice není jediným zajímavým projektem, který PRE v poslední době představila. Od října loňského roku byl ve spolupráci se společnostmi CAR4WAY a Porsche ČR spuštěn i program sdílených elektromobilů pro Prahu. Občané a pražské firmy mohou nyní využívat k cestám po Praze flotilu 15 elektromobilů VW e-Golf. Jde o unikátní projekt, reagující na moderní trend sdílení automobilů. Je zaměřen na ekologicky udržitelnou mobilitu, která předpokládá rozvoj carsharingu spolu s plánovaným rozvojem infrastruktury nabíjecích stanic v rámci širších iniciativ tzv. chytrého města (smart city). Sužba od Car4way představuje profesionální sdílení vozů pomocí speciálního hardwaru a softwaru.

V pražských ulicích volně stojící a viditelně označené elektromobily e-Golf budou dostupné 24 h denně všem registrovaným uživatelům, kterým bude stačit po zarezervování k otevření vozu pouze čipová karta. Vozy lze snadno vyhledat pomocí zdarma stažené aplikace ve smartphonu nebo na internetových stránkách www.car4way.cz. Klíč ke každému vozu je umístěn v přihrádce spolujezdce a každý zájemce tak může ihned vyrazit na cestu rezervovaným vozem, bez nutnosti řešení formalit jako např. v autopůjčovně. Po skončení jízdy vůz uzamkne a zanechá kdekoli ve vyhrazené lokalitě určené pro elektromobily a nazvané „e-centrum“. Každý vůz má zabudovanou carsharingovou jednotku, díky které mu budou účtovány jen skutečně ujeté kilometry a doba využívání vozu, přičemž minimální doba sdílení je jedna hodina. Zaregistrovat se může každý vlastník řidičského průkazu.

Zdroj: tiskové zprávy

Šéfredaktor
fojtik@goingelectric.cz

%d blogerům se to líbí: