Energy Globe 2017

Rubriky Nezařazené

Soutěž Energy Globe oceňuje již od roku 2000 projekty a inovativní nápady z celého světa, v oblasti ochrany přírody a úspor energií. Jedná se o mezinárodní soutěž, která na národní úrovni probíhá ve 177 zemích světa. V České republice soutěž iniciovala a již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON.Cílem soutěže E.ON Energy Globe je ocenit projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energie.

O vítězství v E.ON Energy Globe bojují vždy dva projekty v šesti základních kategoriích

  1. Obec
  2. Kutil
  3. Firma
  4. Mládež
  5. Stavba
  6. Nápad

V kategorii Obec se letos o vítězství potkala obec Šitbořice se svým unikátním systémem třídění odpadu a město Hronov, kde se díky financování z budoucích úspor na nákladech za energie povedlo zateplit řadu městských budov a modernizovat jejich vytápění. Kategorie Stavba reprezentovala pasivní dům s mokřadní střechou, která slouží jako kořenová čistička odpadní vody. Tento dokonalý projekt se nakonec stal vítězným. Dále pak Ecocity Malešice, které je prvním developerským projektem bytových domů v ČR vystavěných v pasivním standardu.

V kategorii Mládež letos najdete projekt Rekola, díky němuž můžete objevovat město na půjčeném růžovém kole. Druhým projektem v této kategorii je studentská architektonická soutěž Český ostrovní dům, která má za cíl sbírat studentské návrhy energeticky soběstačných budov. V tuzemsku je velmi oblíbenou kategorií Kutil. A právě zde soutěží chytrá váha monitorující stav včelstva BeeSpy se studenty z jihlavské uměleckoprůmyslové školy a jejich projektem Recyklovaná móda. Za kategorii Firma byla nominována olomoucká prádelna, jež pro svůj provoz využívá elektrickou energii i teplo z bioplynové stanice, a nová prodejna Lidl v Průhonicích, v níž našla využití řada úsporných a ekologických opatření.

Na obnovitelné zdroje energie sází i německá značka Vaillant, a proto je také i letos již tradičně hrdým partnerem soutěže. Vaillant do každé kategorie věnuje kondenzační kotel ecoTEC plus. Konečný vítěz dostal odměnu v podobě tepelného čerpadla v provedení vzduch/voda.

 

Šéfredaktor
fojtik@goingelectric.cz

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: