Tesla Semi: Co zatím víme o čistě elektrickém tahači?

Tesla Semi: Co zatím víme o čistě elektrickém tahači?
Rubriky Články

Tesla se nehodlá věnovat pouze osobní dopravě. Součástí “Master Planu” Elona Muska je také elektrifikace nákladní dopravy. Jako první příjde Tesla s elektrickým tahačem. Na rozdíl do konkurence, v podobě Toyoty a jejího vodíkového tahače a společnosti Nikola s plug-in vodíkovým tahačem, bude Tesla Semi čistě na elektřinu. Zde jsou věci které už o Tesle Semi s jistotou víme:

  • Odhalení bude 28. září tohoto roku
  • Půjde o plnohodnotný tahač, který uveze stejnou váhu jako jeho naftoví konkurenti a ujede podobně dlouhé trasy. Nepůjde o žádné vozítko, které bude vozit kufry po letišti. Půjde o tahač třídy 8 (podle nějaké americké stupnice). To znamená, že celková hmotnost i s maximálním nákladem je cca 36 tun z toho zhruba polovina je hmotnost celého auta a druhá polovina je náklad. Toto jsou údaje pro dieselové kamiony. Při použití těžkých baterií se může tento poměr měnit.
  • Tesla Semi bude používat spoustu technologie z Modelu 3. Už teď víme, že bude použito “několik” motorů z Modelu 3 a také bateriové moduly budou pocházet z tohoto auta.
  • Tento tahač bude mít technologii pro automomní řízení. Zatím není jasno, o jakou úroveň samoříditelnosti půjde. Nejpíše to bude úroveň 4 nebo 5.
  • Už existuje funkční prototyp. Elon Musk na TEDx konferenci řekl, že už sám řídil prototyp tohoto tahače. Taky řekl, že se Semi řídí jako sportovní auto. Tomu se mi nechce věřit, ale určitě se časem dozvíme, jestli to tak opravu bude.

 

To je zatím vše, co víme. Více informací se k nám dostane 28. září. už mám toto datum označeno v diáři, tak si můžete být jistí, že se to tady na GoingElectric dočtete hned, jak to bude možné.

 

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: