Novinky ze světa elektromobility – 16. týden

Novinky ze světa elektromobility – 16. týden
Rubriky Novinky

Hyundai a Kia vyvíjí elektrickou platformu

Podobně jako Volkswagen, tak i Hyundai a Kia začali brát elektromobilitu opravdu vážně. VW usilovně pracuje na platformě MEB, na které bude postavena celá řada modelů celého koncernu VAG. K tomuto kroku se teď odhodlali i korejské automobilky. Kia má totiž jen jeden elektrický model – Soul EV, a to je elektromobil postavený na modelu, který je standardně dodávaný se spalovacím motorem. A Hyundai má Ioniq, který stojí na platformě sdílející hned tři typy pohonu – hybrid, plug-in hybrid a elektrický. Platforma, která bude sloužit pouze pro elektromobily výrazně usnadní vývoj elektromobilů a přispěje ke snížení nákladů na produkci elektromobilů. Prvním modelem postaveným na této platformě bude auto v kompaktní třídě – co to znamená, to moc nevím. Možná něco jako i30 nebo Cee’d.


Tesla svolává 53 000 aut kvůli parkovací brzdě

Tato svolávací akce se týká Modelů S a X vyrobených mezi únorem a říjnem 2016. Jde o malý problém s parkovací brzdou, který může z působit, že se vozidlu neuvolní parkovací brzda při rozjezdu. Tesla předpokládá, že k tomuto problému může dojít zhruba u 2% z celého počtu 53 000 svolávaných aut. Oprava tohoto problému zabere asi 45 minut.

 

Lilium otestovalo elektrické letadlo s vertikálním vzlétnutím

Minulý týden se na internet dostalo video od společnosti Lilium, které testuje malé elektrické letadlo. Toto letadlo má za sebou první úspěšný let. Sice zatím bez posádky, ale i tak jde o velký krok směrem vpřed. Toto letadlo pojme dva cestující a zvládne maximální rychlost 300 km/h. Dolet na jedno nabití by měl být 300 kilometrů. Lilium Aviation je nový startup, který před nedávnem dostal investici ve výši 10 milionů dolarů, takže nejspíš nejde o žádnou jednorázovku. Teď si pusťte video, je to trochu sci-fi.

 

Toyota testuje kamion na vodík

Nedávno jsem psal o možnostech elektrifikace nákladní dopravy a autobusů. Tehdy Toyota slibovala kamion na vodík. A nejsou to ani dva měsíce a už testuje první prototyp. Tahač pojmenovaný Project Portal používá jako pohonné ústrojí dva vodíkové články z Toyoty Mirai a 12 kWh baterii. Na jednu nádrž vodíku ujede tento kamion 320 kilometrů. Zajímavostí je, že Toyota tento tahač ukázala veřejnosti jen pár dní poté, co Elon Musk řekl, že Tesla odhalí svůj Semi Truck na podzim tohoto roku.


Elektrický sněžný skútr přichází

A máme tady další formu elektromobility. Tentokát jde o sněžný skútr od společnosti Taiga Motors. Tu založili tři studenti, kteří v minulosti pracovali na elektrických pohonech pro závodní auta. Elektrický sněžný skútr právě testují v kanadském Whistleru. Tento skútr nabízí hned několik výhod. Tím prvním je snížení hluku oproti benzínové variantě z 96 na 62 decibelů. Dojezd této elektrické novinky je zhruba 100 kilometrů. Na vyblbnutí v zimě to určitě bude stačit.

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: