Nio ES8: Elektromobil pro sedm

Nio ES8: Elektromobil pro sedm
Rubriky Články, Novinky

Posledních pár dní se toho ve světě elektromobility děje hrozně moc a já ani nestíhám psát články. Zrovna dneska byl v Šanghaji představen nový elektromobil Nio ES8. Nio je automobilka, která začala ve Formuli E a vyvíjí elektrické hyperauto EP9. Článek o něm mám rozepsaný a můžete ho čekat každým dnem.

Podívejme se zatím na toto rodinné elektroauto. Po záplavě konceptů má toto auto jednou velkou přednost – jde o produkční verzi, takže takové auto budete moci potkat na silnicích. Není jasné, jestli bude auto k dostání i v Česku, ale Nio se prezentuje jako globální automobilka, tak se třeba dočkáme i u nás. ES8 je konečně úplně normální auto, tak jak jsme zvyklí. Všechno je tam, kde má být a jako celek vypadá tento elektromobil možná až trošku obyčejně. Na první pohled se nabízí srovnání s Land Roverem Discovery a Volvem XC90.

O výbavě, výkonu a ceně toho zatím moc nevíme. Snad jen to, že karoserie bude celá z hliníku, auto bude mít dva elektromotory pohánějící všechna kola a že bude auto jezdit na aktivním vzduchovém podvozku. Jedna věc je ale hodně unikátní. Baterie bude totiž vyměnitelná pomocí robotů automaticky, během velmi krátké doby. S tímto řešením přišel už před nějakou dobou Elon Musk, ale zatím se ho Tesle nepodařilo uskutečnit.

První prototypy už se pořádně testují v dalekém Mongolsku, takže o spolehlivost snad nebude nouze. Vyrábět se ES8 bude v Číně (Nio je sice anglická automobilka, ale veškeré peníze jdou od čínských investorů) a produkce má začít příští rok.
Článek o EP9 přijde co nevidět, a další zajímavosti z autosalonu v Šanghaji a ze světa elektromobility Vám budu přinášet postupně v dalších dnech. Mezitím nezapomeňte sledovat GoingElectric na Instagramu a Facebooku, kde je čerstvě hlasování o koncernových konceptech.

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: