AMPER 2017: Všechny elektromobily na jednom místě

AMPER 2017: Všechny elektromobily na jednom místě
Rubriky Články

Ve středu odpoledne jsem se měl možnost jít podívat na veletrh elektroniky, elektrotechniky a automatizace – Amper 2017. Tato akce se konala na brněnském výstavišti a zabrala tři pavilony. Na veletrhu se prezentovalo celých 600 firem z 22 zemí a bylo se na co dívat. I když počasí nebylo nic moc, přišlo mi, že je na výstavišti narváno. Kdyby byl Amper přes víkend, tak by se tam snad nedalo ani hnout.

Na veletrhu byla k vidění celá řada zajínavých technologií. Mezi vizuálně nejpřitažlivější patřily ukázky nejrůznějších robotů. Snad ani nespočítám kolik jich tam bylo vystavených. Dále bylo k vidění několik firem zabývajících se Smart city, které zde prezentovaly nové technologie nabíjení, Vehicle-2-Grid systémů a dokonce i Vehicle-2-Vehicle systémů a mnoho dalšího. V2V je další krok k tomu, abyste se v žádném případě nemuseli bát toho, že Vám v půli cesty dojde elektřina a vy se už nikdy nedostanete tam, kam jste chtěli. V2V prostě funguje tak, že přijede auto s dobitou baterií a poslouží Vám podobně jako powerbanka u mobilních telefonů – prostě si trošku elektrické energie “půjčíte” a jedete oba dál.

Pro mě osobně byla samozřejmě nejzajímavější část Amper Motion. Ano, hádáte správně. Tato část byla jen o elektrických autech, elektrokolech, elektromotorkách a k vidění byl dokonce i čistě elektrický autobus. Návštěvníci si měli možnost prohlédnout snad všechny elektromobily dostupné v Česku. K vidění bylo několik Nissanů Leaf, celá elektrifikovaná řada modelů Kia – Soul EV, Optima plug-in hybrid a Niro. Hyundai přivezl Ioniq electric a Ioniq hybrid, od VW byl k vidění e-UP! a e-golf. Mezi další elektromobily, které byly na Amperu vidět paří BMW i3, Renault Zoe, Peugeot iOn a několik exemplářů Tesly Modelu S a X. Na Amperu se objevily i dva hodně vzácné automobily – Fisker Karma a pak první československý elektromobil EMA 1. A nakonec to nejzajimavější – Tesla Roadster. Auto, které jsem myslel, že v životě neuvidím, bylo na veletrhu v Brně. Trošku škoda, že je pořád polepené tou škaredou fólií, ale pořád byla radost se na ni dívat. Vypadá to, že mám další sen – projet se touto legendou. Teď mě napadlo, že by si zasloužila samostatný článek, protože bez ní by nejspíš elektromobilita nebyla tam, kde je teď.


Jak už jsem psal na začátku, lidí bylo plno a vypadalo to, že elektromobily lidi začínají doopravdy zajímat, tak snad bude příští ročník, který je už teď naplánován na 20. – 23 března 2018, zase o něco zajímavější. Trošku mi chyběly testovací jízdy elektromobilů pro veřejnost, ale jinak toho bylo k vidění opravdu dost. Byli jste se na Amperu taky podívat? Pokud ano, napište mi do komentářů, jak se Vám veletrh líbil. 🙂

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: