Novinky ze světa elektromobility – 10. týden

Novinky ze světa elektromobility – 10. týden
Rubriky Novinky

Po jednom týdnu bez novinek je tu opět přehled toho nejdůležitějšího, co se za poslední dobu stalo ve světě elektromobilů.

 

Nový Nissan Leaf přijede už v září!

Na nový Leaf čeká celý elektromobilový svět netrpělivě už nějakou dobu. A na ženevském autosalonu jsme se dočkali potvrzení data, kdy bude toto auto odhaleno. V září tohoto roku se můžeme těšit na odhalení produkční verze, a první dodávky zákazníkům začnou do konce roku. Takže velmi podobně jako u Tesly Modelu 3. Současná generace Leafu je na trhu už celých 6 let. A i když tento model prošel jednou významnější modernizací, tak na současné elektromobily začíná pomalu ztrácet. Hlavně v oblasti baterie a dojezdu. Nová generace by měla mít 60 kWh baterii a dojezd přes 320 kilometrů na jedno nabití. To by Nissan Leaf druhé generace mělo postavit do přímého souboje proti Modelu 3 a Chevroletu Bolt či Opelu Ampera-e. O vzhledu toho zatím moc nevíme, protože zatím byl nový model zachycen pouze s výrazným maskováním.

Koncept Nissanu Leaf

Tesla Model 3 se začíná objevovat v bežném provozu

Na konci února proběhla pilotní výroba několika stovek Modelů 3, které budou použity jako prototypy pro testování a bude je tak možné spatřit v běžném provozu. Už teď se na internetu objevují videa zachycující stříbrný Model 3 v blízkosti sídla SpaceX. Vývoj zatím podle všeho probíhá podle plánu a sériová výroba by tak měla začít v červenci. Po víkendových jízdách v Modelu S a X se už na Model 3 prostě nemůžu dočkat. Pokud se chcete dozvědět o Modelu 3 více, tak si přečtěte tento článek.

 

Nissan už testuje robotické řízení v běžném provozu

Ještě jedna novinka od této japonské automobilky. K testování jsou použity Leafy ve speciální úpravě a k vidění byly v Londýně, kde tyto elektromobily najely první autonomní kilometry. Auta jsou podle Nissanu schopna plně robotické jízdy až do rychlosti 80 km/h. Tento systém se v podání Nissanu jmenuje ProPILOT a měl by být dostupný už pro další generaci Leafu, o které jsem psal na začátku.

Robotický Nissan Leaf v ulicích Londýna

V Evropě jsou v provozu první 350 kW nabíječky

Firma Efacec v uplynulém týdnu uvedla do provozu první ultra rychlou nabíjecí stanici. 350 kW je opravdu hodně. Pro srovnání – Tesla Supercharger zvládne maximálně 150 kW, které dobijí Teslu Model S/X z 0 na 80% za méně než půl hodinu. V Česku mají rychlonabíječky většinou okolo 50 kW, takže jde o velký krok vpřed. Konektor nabíjecí stanice je CCS – Combo Charging System, který používá například Volkswagen u svého e-Up! a e-Golf, Bmw u i3 a i8, Hyundai u Ioniqu a mnoho dalších automobilek u svých modelů.

Nová 35O kW nabíjecí stanice

To je pro tentokrát vše. Tento týden se můžete těšit ještě alespoň na dva články, tak se na GoingElectric.cz zase nezapomeňte vrátit. 🙂

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: