Tesla Model 3 – Nejdůležitější auto desetiletí?

Tesla Model 3 – Nejdůležitější auto desetiletí?
Rubriky Články

Tesla Model 3 se blíží možná ještě rychleji, než se původně předpokládalo. Tím pádem nastal čas Vám napsat o tomto elektromobilu všechno důležité.

Kompletní modelová řada Tesly, foto: odkaz

Proč Model 3?

Automobilka Tesla byla založena už před třinácti lety v roce 2003 a jejím úkolem bylo od začátku vytvořit cenově dostupný plně funkční elektromobil. A po 13 letech je konečně tady. Jde o malý sedan, plný nových technologií včetně Autopilota. První představení Modelu 3 proběhlo už minulý březen a ještě před odhalením tohoto auta si jej zarezervovalo přes 120 000 lidí. Během prezentace a krátce po ní se toto číslo zvýšilo na 400 000 rezervací. Něco takového se v automobilovém průmyslu snad nikdy nestalo a jen to potvrzuje důležitost tohoto auta. Hlavním cílem Modelu 3 je být dostupný, takže cena začíná na 35 000 USD. Tedy něco okolo 900 000 Kč. Model S stojí, jen tak pro srovnání, od 65 000 USD. Proč se auto jmenuje Model 3? Je to proto, že Elon Musk měl původně v plánu udělat SEXY modelovou řadu. S a X už má, Y má přijít hned po Modelu 3. Jen to E překazil Ford, který si jej zaregistroval dříve, takže se musím spokojit se S3XY modelovou řadou.

 

Výbava Modelu 3

Protože se říká bezpečnost na prvním místě, tak hned v této oblasti bude model 3 excelovat. Bude totiž mít 5 hvězdiček v testech bezpečnosti v každé z testovaných kategorií. Model 3 bude čistý elektromobil, u kterého si budete moci zvolit jestli chcete jeden nebo dva elektromotory. Konkrétní výkon zatím není znám, ale unikly na internet informace, které říkají, že nejvýkonější Model 3 zvládne 0 – 100 km/h za pouhé 2 vteřiny(!). Dál bude možnost dobíjet přes Superchargery, které za 20 minut dobijí auto z 0% na 80%. Auto bude mít už v základní výbavě  hardware pro plně autonomní řízení, které by mělo v podání Tesly přijít už do konce tohoto roku. Za příplatek bude k dispozici i solární střecha, která sice autu nezajistí nekonečný dojezd, ale určitě pomůže k lepší spotřebě elektřiny. V interiéru najdete opět velký dotykový displej, podobný tomu v Modelu S a X, jen bude uložený vodorovně. Řidič před sebou nebude mít žádné budíky, pouze data promítaná na čelní sklo. To zní hodně zajímavě, ne?

Takto by mohl vypadat interiér Modelu 3, foto: odkaz

Proč je Model 3 tak důležitý?

V současné době jezdí na světě pouze něco okolo 2 milionů aut na elektřinu a pokud si vezmeme, že už 400 000 lidí si rezervovalo Model 3, tak je jasné, že toto auto znamená v revoluci v přechodu na čistě elektrický pohon u osobních automobilů. Zatím žádné elektrické auto, se nedostalo na toto číslo. Pro srovnání – Nissan Leaf, nejrozšířenější elektromobil, nemá od roku 2010 ještě ani 300 000 prodaných kusů. Kdo ví, jak budou vypadat prodeje, po spuštění sériové výroby. Myslím, že se máme na co těšit.

2018 Tesla Model 3, zdroj odkaz

Kdy se dostane Tesla Model 3 na trh?

Na prvním odhalení řekl Elon Musk, že dodávky Modelu 3 začnou na konci roku 2017. Snad nikdo tomu nevěřil, protože zatím všechny modely Tesly měly zpoždění, většinou v řádu let. Jak to ale vypadá, tak Model 3 by se měl začít vyrábět už v červenci tohoto roku a k zákazníkům by se mohl dostat už na přelomu podzimu a zimy. Plán je takový, že první, kdo dostanou auta, budou zaměstnanci Tesly, kteří jej pořádně o testují, a až potom se začne ukrajovat z těch 400 000 rezervací. To, že výroba začne včas, dokazuje i fakt, že minulý týden začala pilotní výroba – jde o asi 300 testovacích kusů, které budou sloužit k dalšímu vývoji a crashtestům. Na konfugurátor se můžeme těšit za zhruba 4 měsíce. A já se rozhodně těším.

 

Nakonec přikládám video březnové prezentace Tesly Modelu 3. Je sice dlouhé a je anglicky, ale rozhodně to stojí za to. 😉

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: