Elektromobily v Česku. Jaký je výběr?

Elektromobily v Česku. Jaký je výběr?
Rubriky Články, Novinky

V tomto článku pro Vás mám stručný přehled všech osobních elektromobilů, které je možné v ČR koupit oficiálně u dealerů. Protože Vás asi nepřekvapí, že na český trh se rozhodně všechny elektroauta, které se vyrábí v současné době, nedostanou.

 

BMW i3

BMW i3, zdroj BMW

Tento elektromobil je rozhodně tím nejlepším elektromobilem, který jsem řídil. Jeho futuristický vzhled a kompaktní rozměry z něj dělají mimořádně zajímavé auto do města, za kterým se každý otočí. Nedávno se tomuto modelu dostalo vylepšení baterie z 60 Ah na 94 Ah, díky kterému se zvýšil dojezd o 50% (!)

Kapacita baterie: 33 kWh (94 Ah)

Dojezd: 200 km

Výkon: 125 kW

Cena: od 969 800 Kč

 

Volkswagen e-up!

VW e-up!, zdroj odkaz

Nejmenší v tomto seznamu, ale za to ideální do města. Tady v Brně už jsem viděl i e-up! Ve službách food delivery, takže jde o opravdu použitelné auto. Tento model zatím na vylepšení baterie čeká, ale objevily se zprávy, že Seat pracuje na vývoji elektrického Mii, což je sourozenec Upu, tak třeba dojde k nějakému vylepšení i tohoto elektromobilu.

Kapacita baterie: 18,7 kWh

Dojezd: reálných 120 km

Výkon: 60 kW

Cena: od 639 900 Kč

 

Volkswagen eGolf

VW eGolf, zdroj odkaz

Legendární Golf má ve své sedmé generaci také elektrickou variantu. Na první pohled ho ani pořádně nerozeznáte od modelu se spalovacím motorem, jen má místo nádrže baterii a pod kapotou elektromotor. Už brzy přijde na trh faceliftovaná verze sedmé generace Golfu a na jeho elektrické variantě bude několik změn. Ta největší bude u baterie.

Kapacita baterie: 35,8 kWh

Dojezd: teoretických 300 km…bude to méně

Výkon: 85 kW

Cena: od 930 900 Kč

 

Hyundai Ioniq electric

Hyundai Ioniq electric (uprostřed)

Nejnovější elektromobil na českém trhu. Dojezd přes 200 km a pro zájemce je zde i varianta hybrid nebo plugin hybrid. Vzhled je na posouzení každého, mě se ale opravdu líbí a moc rád bych si ho brzo vyzkoušel.

Kapacita baterie: 28 kWh

Dojezd: reálných 200 km

Výkon: 120 koní

Cena: od 859 990 Kč

 

Nissan Leaf

Nissan Leaf, zdroj odkaz

Otec elektromobilů. Už se prodává více než 5 let a stále ho lidi kupují. Co nevidět by tu ale měla být další generace. Dlouhou dobu se Leaf prodával s 24 kWh baterií, ale před nějakým časem přišel Nissan s 30 kWh baterií a tím pádem i větším dojezdem. A dnes už si tu slabší verzi ani nekoupíte.

Kapacita baterie: 30 kWh

Dojezd: teoreticky 250 km

Výkon: 80 kW

Cena: od 895 600 Kč

 

Kia Soul EV

Kia Soul EV, zdroj odkaz

První čistý elektromobil od tohoto jihokorejského výrobce se prodává už nějakou dobu, ale moc se o něm nemluví. Přitom vypadá dost zajímavě a má dojezd lepší než první Leafy.

Kapacita baterie: 27 kWh

Dojezd: teoreticky 212 km

Výkon: 80 kW

Cena: od 849 800 Kč

 

Mercedes-Benz B-Class Electric Drive

Mercedes-Benz B-Class ED, zdroj odkaz

Vsadím se, že jste o tomto elektromobilu snad ani neslyšeli. Ono to totiž vypadá, že ho Mercedes ani prodávat nechce. Nikde na něj neuvidíte reklamu a když příjdete do autosalonu, tak se Vás zeptají, jestli si náhodou nechcete radši koupit benzínovou variantu. Toto auto má proti ostatním jednu velkou nevýhodu. Nemá totiž možnost rychlonabíjení, což jistě odradí mnoho zájemců.

Kapacita baterie: 28 kWh

Dojezd: teoreticky 200 km

Výkon: 180 koní

Cena: od 1 020 000 Kč

 

Od března by se v Česku měl začít prodávat i Renault Zoe, což je zatím můj nejoblíbenější elektromobil, ale na to si budeme muset ještě chvilku počkat. A který by jste si vybrali Vy?

 

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: