Dopravní prostředky pro poslední kilometr – aneb jak se dostat od tramvaje do kanceláře

Dopravní prostředky pro poslední kilometr – aneb jak se dostat od tramvaje do kanceláře
Rubriky Články

Dnes je tu článek o trošku jiném konci dopravního spektra. Tzv. Last-mile vehicles, neboli dopravní prostředky pro poslední míli, mají za úkol ulehčit život lidem, kteří jezdí hromadnou dopravou a od zastávky autobusu, metra nebo tramvaje to mají ještě kus cesty a nechce se jim pěšky. Tato kategorie zahrnuje celé množství typů dopravních prostředků. Od elektrických skateboardů, přes segwaye a howerboardy, až po elektrické koloběžky. A o elektrických koloběžkách to dnes celé bude. Elektrické skateboardy jsou sice super, ale rozhodně nejsou pro každého a segwaye a howerboardy jsou také zajímavé řešení, ale jsou spíš pro zábavu a pro účely dopravy každý den do práce nebo do školy nejsou moc praktické.

V poslední době mě zaujaly dvě elektrické koloběžky – jedna od čínského výrobce spotřební elektroniky Xiaomi a druhá od korejské automobilky Hyundai. Pokud se ale podíváte na Amazon, najedete nepřeberné množství různých druhů elektrických koloběžek a některé z nich jsou dostupné i u nás v Česku. Tady je více informací k prvním dvěma zmiňovaným.

 

Hyundai Ioniq Scooter

Je pojmenován stejně jako první čistě elektrické auto, které začal Hyundai vyrábět v minulém roce a které je dostupné už i v ČR. Jde o mimořádně praktickou elektrickou koloběžku, která jde složit tak, že se vejde do úložného prostoru řidičových dveřích v již zmíněném Ioniqu. A systém dobíjení je propracovaný až do té míry, že se v přihrádce ve dveřích auta nachází dobíjecí port, který dobije koloběžku během jízdy. Maximální rychlost by měla přesahovat 20 km/h, takže je to rozhodně rychlejší a méně namáhavější možnost jak překonat ten poslední kilometr. Zatím jde pouze o koncept, takže na sériovou výrobu si budeme muset ještě chvilku počkat. Už teď je ale jasné, že by šlo o velmi zajímavou volitelnou výbavu pro elektromobil Ioniq.

 

Xiaomi Mijia

V první řadě jde o elektrickou koloběžku, která se prodává a můžete si ji kdykoli objednat přímo u Xiaomi za 290 USD, tedy přibližně 7 300 Kč. K dispozici je tím pádem také vice informací. Tato elektrická koloběžka ujede na jedno dobití 30 kilometrů, takže na dojíždění posledního kilometru ze zastávky tramvaje to bude bohatě stačit. Maximální rychlost je 25 km/h a teď trošku čísel pro znalce – výkon motoru je 500 W a kapacita baterie je 280 Wh. Tato koloběžka má také rekuperaci elektrické energie, podobně jako každý elektromobil, takže v podstatě nemusíte používat brzdu. Narozdíl od Ioniqu už nejde o tak praktickou záležitost, protože tento stroj váží celých 12,5 kg. K dispozici je ve dvou barevných provedeních a samozřejmě je k ní mobilní aplikace, to aby jste byli vždy v obraze.

Osobně se mi víc líbí model od korejců, hlavně kvůli jeho kompaktním rozměrům a doufám, že se nakonec Ioniq Scooter dostane do výroby a bude dostupný i u nás, protože by rozhodně stál za vyzkoušení! Která varianta se víc líbí Vám? 

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: