Hyperloop – budoucnost cestování začne v Brně!

Hyperloop – budoucnost cestování začne v Brně!
Rubriky Články, Novinky

V poslední době se objevily informace, že by touto revoluční technologií dopravy mohla být propojena města Brno a Bratislava. Podle všeho už má Brno podepsanou smlouvu přímo s Hyperloop Transportation Technologies. Tohle je pro mě samozřejmě super zajímavá zpráva, takže jsem si o Hyperloopu musel najít víc informací. A tady jsou:

 

Je to revoluční záležitost. Bez přehánění

Hyperloop je dopravní zařízení, které má být ideální pro meziměstskou dopravu. Jde v podstatě o širokou trubici, do které je vložena kapsle pohybující se touto trubicí z jednoho konce na druhý. Tato kapsle se dá použít jako nástroj osobní nebo nákladní dopravy. Unikátní na celé věci je to, že je z trubice vysáván vzduch, což znamená velmi nízký aerodynamický odpor kapsle. Díky tomuto se bude moci kapsle pohybovat rychlostí až 1 220 km/h (!). To znamená, že plánovaná vzdálenost mezi Brnem a Bratislavou by mohla trvat pouze něco pod 10 minut.

Takto by mohl vypadat Hyperloop v praxi, zdroj: FB HTT – odkaz

Tato myšlenka pochází od Elona Muska

Tato informace asi nikoho nepřekvapí. Tento muž, který stojí za Tesla Motors, Solar City a vesmírnou společností SpaceX navrhnul tuto technologii už v roce 2012. Po tomto nápadu vznikla společnost Hypeloop Transportations Technologies (HTT), ve které už ale nemá Musk zádné obchodní zastoupení a funguje pouze jako odborný poradce s tím, že se jeho SpaceX významně podílí na vývoji. V červnu 2015 oznámila, že postaví 1,6 km dlouhou testovací trubici, ve které bude probíhat potřebný vývoj.

Původní nákres Hyperloopu od Elona Muska, zdroj odkaz

Proč zrovna Brno?

17. Ledna 2017 byla v Brně podepsána smlouva o výstavbě prvního Hyperloopu (Hyperloop One) s jedním koncem v moravské metropoli. Na světě je už několik měst, které mají s HTT smlouvu, například Abu Dhabi, Quay Valley v Kalifornii a další. Smlouva s Brnem, je ovšem specifická tím, že jde o první město, které je v potřebné vzdálenosti od dalšího města, ve kterém je také Hyperloop plánován – Bratislavou! Tento fakt přidává na pravděpodobnosti, že by zde Hyperloop mohl opravdu vzniknout. Jako důvod je uváděna ideální vzdálenost mezi městy a možnost rozšíření do Prahy. Tím by vzniklo propojení dvou hlavních měst. Brno je také považováno za důležitý dopravní uzel mezi Prahou a Bratislavou. Aspoň to tedy tvrdil pan primátor Vokřál při podepisování této smlouvy.

Koncept Hyperloopu, zdroj odkaz

Co si o Hyperloopu myslíte vy? Já osobně bych stál první ve frontě na jízdenky, protože to musí být pořádný zážitek! Prý má být první funkční Hyperloop v provozu do tří let, tak uvidíme.

V dalším článku Vás čekají novinky z minulého týdne a potom něco z opačného konce dopravních prostředků 😉

 

Tonda

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: