Novinky ze světa elektromobility – 3. týden

Novinky ze světa elektromobility – 3. týden
Rubriky Novinky

 

Protože se ve světě elektrických aut a jiných dopravních prostředků na elektřinu pořád něco děje, rozhodl jsem se že každou neděli udělám malý souhrn toho nejdůležitějšího, co se za poslední týden událo. A tady je první díl. Enjoy!

 

Norsko jede!

A hned na úvod je tady jedna pozitivní zpráva. Dnes už není žádným tajemstvím, že je Norsko kolébkou elektromobility. Norové si elektroauta a hybridy zamilovali do takové míry, že prodeje čistě elektrických verzí či plug-in hybridů ve většině případů převálcovali prodeje svých benzínových nebo naftových sourozenců. Tady je pár příkladů za všechny:

VW Golf je v Norsku nejprodávanějším autem. Celkem se zde prodalo za loňský rok 13 148 kusů a z toho bylo celých 69% do zásuvky (4 705 čistě elektrických eGolfů a 4 337 Golfů GTE). A podobně je na tom celá řada dalších. Mitsubishi Outlander – 90,3% PHEV (Plug-in hybrid vehicle), VW Passat – 53% GTE PHEV, Audi A3 – 75,6% A3 e-tron, Mercedes B-Class 83,4% čistě elektrická verze B-Class ED a je zde mnoho a mnoho dalších BMW X5 hybrid, VW e-up!, Volvo V60 a XC90 hybrid, Kia Soul EV…jak je vidět, tak v této severské zemi to myslí s elektromobilitou opravdu vážně. Paráda!

Tesla Model S a Nissan Leaf na norských silnicích

A ještě jedna drobnost z Norska – hlavní město Oslo zakázalo až do odvolání vjezd do centra dieselovým autům. Stalo se tak z důvodu smogové situace a je to poprvé v historii. Kdy myslíte, že tento zákaz potká nějaké z českých měst?

 

Tesla Model S 100D

V katalogu Tesly se potichu objevila další varianta Modelu S. Jde o model 100D. Jak si můžete všimnout, nemá před číselným označením písmeno “P” neboli performance. Tato drobná změna z něj dělá elektroauto s nejdelším dojezdem na světě – celých 594 kilometrů. Pravdou je, že pokud máte o auto zájem, budete se muset obejít bez extrémního výkonu modelu P100D, ale pomalé auto to rozhodně nebude. A pokud jde o cenu, tak ta v Evropě začíná na 97 300€. Není to sice málo, ale již zmiňovaný P100D začíná bez na mála 138 000€. Možná se hodí říct, že stejně označený model se objevil i v nabídce Modelu X.

Tesla Model S, zdroj: tesla.com

Nový Nissan Leaf s autonomním řízením je připraven k testování

Už je to dobrých 5 let, co se ikonický Nissan Leaf prohání po silnicích na celém světě. A proto je čas na novou verzi tohoto eletrického průkopníka. Jak se zdá, auto je připravené a můžeme se na něj těšit každou chvíli (Nissan si totiž představování nového elektromobilu nechává vždy až co nejblíže začátku jeho prodeje). Za zmínku rozhodně stojí fakt, že automobilka chce mít z Leafu první samořiditelné auto ve své modelové řadě a v současné době se chystá k zahájení testování. A jaké lepší místo si mohl Nissan vybrat, než Londýn…takže pokud jste zrovna v Londýně, dávejte si pozor na jezdící auta bez řidičů – jde teprve o testování a nikdy nevíte, co se může stát! 😉

Nový Nissan Leaf, zdroj: odkaz

 

Kamiony na vodík by Toyota

Jak to tak vypadá, vývoj elektomobilů začíná přerůstat rozměry osobní dopravy. Toyota, několik týdnů po nové automobilce zaměřující se na kamiony s názvem Nikola, oznámila, že začala s vývojem kamionu na vodík. Možná si říkáte, proč zrovna vodík? Na takový kamion se přece může umístit velké množství baterií…to je sice fakt, ale dobíjet tyto baterie by bylo nesmírně časově náročné. Proto se Toyota rozhodla jít cestou vodíku, ikdyž je dnes už jasné, že třeba pro osobní automobily nejde zrovna o ideální pohon. Na podrobnější informace si prý máme ještě nějaký ten měsíc počkat. Každopádně by šlo o revoluci v logistice.

Ilustrační obrázek vodíkového kamionu od Toyoty, zdroj: toyota.com

Hyundai SUV EV ve vývoji

Z nějakého důvodu se snaží Hyundai vývoj svých aut do zásuvky co nejvíce tajit a zatím se mu to daří – jeho model Ioniq se mu podařilo utajit skoro až do samotné premiéry. V poslední době se, ale objevily informace, že Ioniqem to rozhodně nekončí a Hyundai pracuje na čistě elektrickém SUV s dojezdem okolo 400 kilometrů. Na trh by se mělo dostat v příštím roce 2018 a já už se nemůžu dočkat aspoň nějakých prvních fotek!

První čistě elektrický model – Hyundai Ioniq electric (uprostřed), zdroj: hyundai.cz

Bývalý redaktor

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: